Dolgulu Askı Halatlı Kablolar
Dolgulu Askı Halatlı Kablolar

KULLANILDIĞI YERLER 

Genellikle şehir dışı ve kırsal alanlarda, direkler arasında havai amaçla kullanılır. İletken çapı 0.4 mm ve 0.5 mm olan kablolar kısa mesafeli dağıtım şebekelerinde, iletken çapı 0.6 mm ve 0.9 mm olan kablolar ise uzun mesafeli şebekelerde kullanılır. 
 
YAPISI 
 
1. İletken 
0.4, 0.5, 0.6 ve 0.9 mm. çaplarında som elektrolitik (tavlı) bakır (CCITT Sarı Kitap Cilt III-2-G.541 b maddesi, IEC 28 ve ASTM B 3’e göre). 
 
2. İzolasyon 
Üzeri farklı renklerde solid polietilen tabakası ile kaplanması köpüklü polietilen (BS 6234 Tip 03 - ASTM D 1248). 
 
3. Çekirdek Oluşumu 
Çekirdek, diyafoni zayıflaması ve kapasite dengesizliğini minimuma indirmek için özel hat ve boylarında bükülmüş dörtlülerden meydana gelen 10 perlik grupların oluşturduğu 50 veya 100 perlik paketlerin birlikte bükülmesi ile elde edilir.
 
4. Dolgu Malzemesi 
Çekirdek içerisindeki, hava boşluklarından suyun ilerlemesini önlemek için, özel bir dolgu malzemesi (jel) ile doldurulur. 
 
5. Sargı 
Çekirdek üzerine, uzunlamasına veya helisel olarak, higroskopik olmayan (nem içermeyen) ve elektrik özelliği olan bir polyester bant uygulanır.
 
6. Dolgu Malzemesi 
Sargı ile ekran arasına, su sızdırmazlığını sağlamak amacıyla, yeterli miktarda ikinci bir dolgu malzemesi uygulanır.
 
7. Ekran (Koruyucu Siper) 
Her iki yüzü de kopolimer tabakası ile kaplı düz alüminyum folyo çekirdek üzerine uzunlamasına uygulanır. 
 
8. Askı Halatı 
Galvanizli 7 adet çelik telden oluşan askı halatı kullanılır. 
 
9. Dış Kılıf 
Ekran ve askı halatı birlikte 8 figürü oluşturacak şekilde, ASTM D 1248’e uygun orta veya lineer alçak yoğunluklu siyah polietilen malzeme ile kaplanır. 
 
10. Tanıtma Bandı 
Üzerinde üretici firma adı, üretim yılı, kablo cinsi, müflteri adı vs. gibi bilgiler bulunan dayanıklı plastik veya kağıt malzemeden bir tanıtma bandı sargının altına uzunlamasına uygulanabilir. Veya bu bilgiler alternatif olarak kablonun dış kılıf üzerine de yazılabilir.
 
11. Uzunluk İşaretlemesi 
Kablo uzunluğu 1’er metre aralıklarla dış kılıf üzerine yazılır.

Geri10 11 12 13 14 15 16 17 18 ileri