Dolgulu Ondüle Çelik Bant Zırhlı Kablolar
Dolgulu Ondüle Çelik Bant Zırhlı Kablolar

KULLANILDIĞI YERLER 

Doğrudan toprağa gömülerek yeraltında kullanılmak için dizayn edilmiştir. İletken çapı 0.4 mm. olan kablolar k›sa mesafeli dağıtım şebekelerinde, iletken çap› 0.6 mm. ve 0.9 mm. olan kablolar ise uzun mesafeli flebekelerde kullanılır. 
 
YAPISI 
 
1. İletken 
0.4, 0.6 ve 0.9 mm. çaplarnda som elektrolitik (tavlı) bakır (CCITT Sarı Kitap Cilt III-2-G.541 b maddesi, IEC 28 ve ASTM B 3’e göre).
 
2. İzolasyon 
HDPE solid polietilen. isteğe bağlı olarak foam skin izole olarak ta üretilebilir.
 
3. Çekirdek Oluşumu 
Diyafoni zayıflaması ve kapasite dengesizliğini minimuma indirmek için özel hatve boylarında bükülmüş perlerden meydana gelen 10 perlik grupların oluşturduğu 50 veya 100 perlik paketlerin uygun şekilde birlikte bükülmesi ile elde edilir.
 
4. Dolgu Malzemesi 
Çekirdek içerisindeki hava boşluklarından suyun ilerlemesini önlemek için, özel bir dolgu malzemesi (petroleum-jelly) ile doldurulur. 
 
5. Sargı 
Çekirdek, uzunlamasına veya helisel olarak, higroskopik olmayan (nem içermeyen) ve dielektrik özelliği olan bir polyester bant ile sıkıştırılır. 
 
6. Dolgu Malzemesi 
Sargı ile koruyucu siper arasına, su sızdırmazlğını sağlamak amacıyla, yeterli miktarda ikinci bir dolgu malzemesi uygulanır. 
 
7. Arakılıf (iç kılıf) 
Çekirdek, ASTM D 1248’e uygun orta veya linear alçak yoğunluklu siyah polietilen malzeme ile kaplanır. 
 
8. Zırh 
Kablonun ara kılıfı üzerine, mekanik direncini artırmak için uygun bindirme ile ondüleli çelik bant uzunlamasına uygulanır. Ondüleli çelik bant ile kılıf yüzeyleri arasına su sızdırmazlığı sağlamak amacı ile şişen bant veya dolgu malzemesi uygulanır. 
 
9. Dış Kılıf 
Zırhın üzeri, ASTM D 1248’e uygun orta veya lineer alçak yoğunluklu siyah polietilen malzeme ile kaplanır. 
 
10. Tanıtma Bantı 
Üzerinde üretici firma adı, üretim yılı, kablo cinsi, müşteri adı vs. gibi bilgiler bulunan dayanıklı plastik malzemeden bir tanıtma bandı sargının altına uzunlamasına uygulanabilir. Veya bu bilgiler alternatif olarak kablonun dış kılıfı üzerine de yazılabilir. 
 
11. Uzunluk İşaretlemesi 
Kablo uzunluğu 1’er metre aralıklarla dış kılıf üzerine yazılır.

Geri10 11 12 13 14 15 16 17 18 ileri